Cyclingtips.com: “Eğer bisikletçilerin okuması gereken bir kitap varsa o şüphesiz Tim Krabbé’nin ‘Yarışçı’ adlı eseridir”

Cyclingtips.com: “Eğer bisikletçilerin okuması gereken bir kitap varsa o şüphesiz Tim Krabbé’nin ‘Yarışçı’ adlı eseridir”

Tim Krabbé tarafından 1978 yılında kaleme alınan ve bu yıl Zebraska Yayınevi tarafından Türkçeye kazandırılan Yarışçı, İngilizceye ilk olarak 2002 yılında çevrilmişti. 2012 yılında İngiltere’de tekrar yayınlanan “Yarışçı”, bisiklet tutkunlarının mutlaka okuması gereken kitapların başında gösterilmektedir.

2010 yılında Cyclingtips.com tarafından yapılan incelemede de Tim Krabbé’nin Yarışçıadlı eseri hakkında şu sözler sarfedilmişti: “Eğer bisikletçilerin okuması gereken bir kitap varsa o, şüphesiz Tim Krabbé tarafından kaleme alınan Yarışçı adlı eserdir.”

Cyclingtips.com eser hakkında yorumlarına şöyle devam etti: “Şimdiye kadar bisiklet yarışının çılgınlığı, yarış boyunca çekilen acı ve duyulan tatmin ile ilgili daha iyi yazılmış bir eser okumadık.”

Eserden dikkat çeken alıntılarla incelemesini sürdüren Cyclingtips.com, Mont Aigoual Turu’nun kilometre kilometre anlatımını “Kullanılan her bir kelimenin itina ile seçilmiş ve hiçbir kelime boş yere harcanmamış” sözleriyle yorumladı.

Ayrıca kitabı değerli kılan bir başka ayrıntı olarak Tim Krabbé’nin düşüncelerini, bisiklet tarihi ve kendi hayatından anekdotlarla harmanlayarak okuyucuya sunması olarak gösterildi.

Cyclingtips.com kitapla ilgili son olarak “Bir bisiklet yarışı boyunca aklınızdan neler geçiriyorsanız Krabbé’nin o düşüncelerinizi nasıl kaleme döktüğüne şahit olacaksınız” diyor.

Cyclingtips.com incelemesini eserde en beğendiği bölümlerden birkaçını okuyucuyla paylaşarak sonlandırıyor. Bu bölümlerden birkaçı şöyle:

“Bisiklet yarışı sabır ister. Yarışmak önce rakibinin tabağındakileri silip süpürmek sonrasında kendininkine başlamaktır. Lebusque, dört kilometre boyunca en önde sürecek. Peki hangi noktadan sonra Lebusque bir daha yanımızda olmayacak? Lebusque’nin bisiklet yarışından anladığı yok.”

“Yol boyunca karşılaştığımız herkes ne kadar geride olduğumuzu bildiriyor. Biri bağırıyor: ‘Daha hızlı!’ Belli ki bisiklet yarışının hızlı gitmekten ibaret olduğunu düşünüyor.”

“Kilometre 44. Tabela: COL DE RIESSE, rakım 920m. Önde çektiğim her an şöyle hissediyorum: ‘Bugün güçlüyüm.’ O zaman şimdi atak çeksem ne olur? Sonrasında şansımı azaltırım. Bu doğru.”

Makalenin İngilizce dilinde tamamını okumak için link:
https://cyclingtips.com/2010/11/the-rider/

Yarışçı kitabını Türkçe dilinde edinmek için link:
https://zebraska.com.tr/urun/yarisci/

"Rouleur" dergisinden Tim Krabbé ile "Yarışçı" üzerine

18/08/2018

The Guardian: En iyi 10 bisiklet kitabı

18/08/2018

One Thought on Cyclingtips.com: “Eğer bisikletçilerin okuması gereken bir kitap varsa o şüphesiz Tim Krabbé’nin ‘Yarışçı’ adlı eseridir”

  1. Kesinlikle katılıyorum, bisiklete ilk başladığım dönemlerde okumuştum çok etkiledi beni

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir