Cyclist UK: “Tim Krabbé’nin yarışı bir kurgu olabilir ancak rota tamamıyla gerçek.”

Cyclist UK: “Tim Krabbé’nin yarışı bir kurgu olabilir ancak rota tamamıyla gerçek.”

Cycilst UK, Tim Krabbé’nin izinden Fransa’nın yolunu tuttu. Dergi okurlarına Yarışçı adlı eserle ilgili yaptığı çalışmayı şu sözlerle duyurdu: “Bir klasik kabul edilen Tim Krabbé’nin “Yarışçı” adlı eseri güney Fransa’da geçiyor. Yarış bir kurgu olabilir ancak rota tamamıyla gerçek.”

Trevor Ward tarafından kaleme alınan parkur incelemesinde ona Gerry Patterson eşlik etti. İkili 137km’lik parkurda toplam 2.700 metre tırmanış kaydetti.

Trevor Ward, eserde yer alan yarış hakkında Tour de Mont Aigoual, Tim Krabbé’nin hayal dünyası dışında hiç var olmamış olsa da bisikletçiler için kültleşmiş bir statüye sahip olduğunu yazdı.

Çalışmada kitabın yazarının 29 yaşına kadar bisiklet yarışlarına katılmadığını ancak daha öncesinde Hollanda’nın en iyi 20 satranç oyuncusundan biri olduğuna da vurgu yaptı.

Cyclist UK, Tim Krabbé’nin eseri Yarışçıyı ilgi çekici yapan bir diğer özelliğin ise yarış anlatımının içine Merckx, Gaul ve Hinault gibi profesyonel dünyadan bisiklet sporcularının ilginç hikayeleri profesyonelce yarıştaki duygularının arasına sıkıştırması olarak gösterdi.

İkili parkuru bisikletleri ile gezerken aynı zamanda kitapta önemli yer teşkil eden noktaları da derginin okuyucularına sundular. Bunun yanında eserde Tim Krabbé’nin cömertçe kullandığı anekdotlardan bazılarını okurlarıyla paylaşan Cyclist UK, aynı zamanda okuyucusuna bölgedeki bisiklet turizmi fırsatları konusunda bilgilendirdi.

Cyclist UK’nin yaptığı incelemeyi İngilizce dilinde okumak ve fotoğraflara göz atmak için link;
http://www.cyclist.co.uk/in-depth/2990/pedalling-fiction-recreating-tim-krabb-s-the-rider

Tim Krabbé’ninYarışçı adlı eserini Türkçe dilinde edinmek için link;
https://zebraska.com.tr/urun/yarisci/

The Guardian: En iyi 10 bisiklet kitabı

20/08/2018

Goodreads.com'da 3260 defa oylanan "Yarışçı" 5 üzerinden 4.22 gibi yüksek bir beğeni oranı aldı

20/08/2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir