Söyleşi | Tim Krabbé

Söyleşi | Tim Krabbé

Zebraska Yayınevi’nden çıkan “Yarışçı” adlı eserin yazarı Tim Krabbé hakkında The Guardian’dan Matt Seaton 2009 yılında Krabbé’nin hayatı ve yazarlığı ile ilgili küçük bir söyleşi yayınlamıştı. Tim Krabbé’nin izniyle röportajı güncelleyerek öne çıkan bölümleri sizler için derledik.

Tim Krabbé, dünya çapında şimdiye kadar 10 farklı dilde yayınlanan ve kendine büyük bir ün kazandıran “Yarışçı” adlı eserinin başarısını bisiklet sporunun özünü çok sevmesine ve hikayesini yaşadığı gerçek tecrübeler üzerine kurgulandırmasına bağlıyor. “Bisiklet sporunun özünde acı çekmek vardır ve ben bu acıyı seviyorum” diyen Krabbé sözlerine şöyle devam ediyor: “Sekiz dokuz yaşlarındayken, arkadaşlarımla koşu yarışması yapmayı çok severdim. O yaşlarda kendimi düşündüğümde fiziksel direncin beni motive ettiğini anımsıyorum.”

Sanatçı bir ailenin ferdi olan Tim Krabbé kendinden beklenilenin aksine erken yaşlarda spora yönelmiştir. Gençlik yıllarında uzun mesafe koşuyla ve futbolla ilgilenen Tim Krabbé’nin yarı-amatör bisiklet sporcusu olması için 29 yaşını beklemesi gerekecektir. Tim Krabbé’ye ailesi ve gençliği sorulduğunda şu yanıtı verdi: “Babam, dedem gibi ressamdı. 95 yaşına kadar resim çizmeye devam etti ve 2005 yılında kendisini kaybettik. Çok başarılı bir ressam olduğu söylenemezdi ve zor biriydi. Asi kişiliğinden oldukça etkilendiğimi ve ona benzediğimi söyleyebilirim. Babamla boşandıktan sonra ailenin geçimini annem üstlenmişti, çocuk kitapları yazıyor ve sinema sektörü için altyazı çevirmenliği yapıyordu.”

Tim Krabbé yazar olmaya 14 yaşında karar verdiğini ve o yıllarda okul gazetesi için yazılar yazmaya başladığını söylüyor. Ancak 18 yaşına geldiğinde bir başka tutkusu alevlenmeye başlıyor; “satranç”. “Psikoloji okuyordum ancak hayalim profesyonel bir satranç oyuncusu olmaktı. Hollanda’nın en iyi yirmi satranç oyuncusu arasına girmiştim ancak ilk ona hiçbir zaman giremedim dolayısıyla yeterince yetenekli olduğumu söyleyemem.”

Tim Krabbé, bisiklet yarışçısı ve satranç oyuncusu arasındaki benzerlikten bahsetmeden geçemiyor. “İkisinde de sizi peşinden sürükleyen bir rekabet duygusu ve estetik bir anlayış vardır. Bir matematik problemini çözdüğünüzde aldığınız keyife benzerler. O zor soru içinde gizli, paradoksal bir yapının güzelliği vardır. Ben bu güzelliğe merak duyuyorum.”

2009 yılında The Guardian’a verdiği röportajda Matt Seaton’ın belirttiği gibi okurlarının onun hakkında yaptığı yorumlarda Tim Krabbé’nin anlatımının zarif mimarisini sürekli vurgulamaları şaşırtıcı değil. “Bu yaklaşımımı satranç oyunundaymış gibi yazarlığımda metafor olarak kullanmayı seviyorum. Bir kere o kitabın içine girdiyseniz o an başka hiçbir şey aklınızdan geçmez ve bir eserin güzelliği ve güçlü yanı gerçekten ilgi alanınızda olan şeyler üzerine yazmaktan geçiyor.”

Tim Krabbé’nin 1978 yılında yazdığı orijinal adıyla “De Renner” 2018 yılında yayınevimiz tarafından Türkçeye “Yarışçı” adıyla kazandırıldı. Eserin başarısını müteakip 25 yıl sonra “Yarışçı” adlı eserde anlatılan yarış öyküsünün peşinde hikayenin geçtiği rotada kitabın hayranları amatör bir yarış etkinliği düzenlediler ve bölgede bisiklet turizmini hayata geçirdiler. Günümüzde bu etkinlikler bireysel ve topluluk olarak düzenli olarak devam ettirilmektedir. Zebraska Yayınevi olarak bizde Ümit Bisiklet’in desteği ile kitabı yayınlamadan önce hikayenin geçtiği Fransa’da rotayı bisikletimiz ile gezerek kapak fotoğrafını da yerinde çektik.

Tim Krabbé’nin “Yarışçı” adlı eseri şimdiye kadar İngiltere, Almanya, İtalya, Norveç, İsveç, Danimarka, Güney Kore gibi farklı ülkelerde çeviri görmekle beraber son olarak Tükçe dilinde de okurlarına ulaşmak üzere yayınevimiz tarafından satışa sunulmuştur.

Eserle ilgili medyada yer alan diğer haberler ve okur yorumları için web sayfamızda blog bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Eseri ücretsiz kargo ile edinmek için ise link aşağıda paylaşılmıştır.

https://zebraska.com.tr/urun/yarisci/

Goodreads.com'da 3260 defa oylanan "Yarışçı" 5 üzerinden 4.22 gibi yüksek bir beğeni oranı aldı

24/08/2018

Söyleşi | Richard Moore'la "Elveda Porsuk" üzerine

24/08/2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir